املاک جهت اخذ سند برای املاک فاقد سند

در این مقاله از کارشناس رسمی دادگستری قصد داریم به بررسی موضوع املاک جهت اخذ سند برای املاک فاقد سند ، بپردازیم. در صورتی که اطلاعی در این باره ندارید ، مطالعه مقاله پیش رو توصیه می شود ؛ چرا که می تواند اطلاعات مفید و ارزشمندی را در اختیار شما خواننده گرامی قرار دهد.

 

کارشناس رسمی دادگستری املاک جهت اخذ سند برای املاک فاقد سند

 

املاک فاقد سند :

پیگیری صدور سند برای املاک فاقد سند – یکی از مهمترین موضوعاتی است  که درمورد املاک بدون سند از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد. بحث تنظیم و صدور سند رسمی برای آنان است. در واقع سند رسمی به ملک و مالک آن هویت می بخشد و موجب تعیین تکلیف دعواهای حقوقی در محاکم قضایی می گردد. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور صدور سند مالکیت برای اراضی فاقد سند، سامانه ای را ایجاد نموده تا افراد بتوانند با مراجعه به آن نیازمندی ها و اطلاعاتی درخواستی را در آن ثبت نموده و درخواست صدور سند مالکیت کنند.

روش اخذ سند برای املاک فاقد سند ثبتی

اگر ملک دارای سند ثبتی نباشد ، برای تهیه سند آن باید از کجا شروع نماییم ؟

قبل از توضیح این مبحث ، لازم است اشاره گردد ، املاکی که زمین آنها جزء اراضی واگذاری دولت نیستند. از دوحال خارج نمی باشد :

1 – پلاک مجهول می باشد :

پلاک مجهول به املاکی اطلاق می گردد که در دفتر توزیع اظهارنامه به نام شخص ثبت مشخصات شده است. اما از طرف مالک ، درخواستی برای ثبت ملک صورت نمی گیرد.

2 – املاکی که دارای سابقه ثبت است :

یعنی دارای سابقه ثبت در دفتر املاک است. روند صدور سند در املاکی که پلاک آنها مجهول بوده و املاکی که دارای سابقه ثبت می باشند متفاوت می باشد.

برای درخواست صدور سند نسبت به پلاک های مجهول ، باید از طریق اظهارنامه ماده ۲۱ استفاده کرد و برای درخواست صدور سند نسبت به پلاک های دارای سابقه ثبت ، استفاده از قانون ‘ تعیین تکلیف اراضی بدون سند ‘ الزامی می باشد.

به قرارداد یا توافق نامه‌ای که در آن شرح کامل و مفصلی از اموال و شرایط توافق خریدار و فروشنده ذکر گردد ، سند ملکی نام دارد. در این سند مشخصات کاملی از تصویر نقشه ، مشخصات ملک و مالک و شرایط نقل و انتقالات وجود خواهد داشت.

سند عبارت است – از هر نوشته ای که به صورت کتبی ، مستند و قابل اعتماد است و قابلیت دفاع و اثبات در دادگاه را داشته باشد.

 

 املاک جهت اخذ سند برای املاک فاقد سند

 

گرفتن سند برای املاک بدون سند

زمین های کشاورزی و باغات به منظور اخذ سند مالکیت باید دارای پلاک ثبتی باشند. تنها برای املاکی می‌توان درخواست سند کرد که دسترسی به مالک یا یکی از وراث امکان پذیر نباشد ، در صورت اثبات خلاف آن ، درخواست سند مالکیت رد می‌ گردد.

شرایط و روش اخذ سند برای املاک فاقد سند ثبت

 • فوت مالک یا یکی از وراث ملک
 • مفقود الاثر شدن مالک یا یکی از وراث آن: فوت مالک رسمی و وراث با مراجعه به اداره ثبت احوال مشخص می‌ گردد.
 • در صورتی که ملک مفروز باشد و مالکان مشاعی غیر قابل دسترس است.

املاک دارای پلاک مجهول و املاکی که دارای سابقه ثبت هستند ، از جمله املاکی می باشند که می‌توان برای آن‌ها اخذ سند مالکیت کرد.
به منظور درخواست صدور سند برای پلاک های مجهول از اظهارنامه ماده ۲۱ و به منظور درخواست صدور سند برای پلاک هایی که دارای سابقه ثبت هستند از قانون تعیین تکلیف اراضی بدون سند استفاده می‌ گردد.

ثبت نام و اخذ سند برای املاک بدون سند

 • قولنامه ، در صورت مشاعی بودن ملک در دسترس بودن سند مشاعی ، ارائه وکالتنامه های مربوط
 • تهیه نقشه ملک با مختصات (UTM) : بعد از تکمیل بودن مدارک باید به یک نفر کارشناس رسمی دادگستری متخصص نقشه برداری جهت تهیه نقشه یوتی ام مراجعه گردد.
 • اصل شناسنامه و کارت ملی ، کپی از سند مالکیت ملک، اصل سند مالکیت در اسناد مشاعی ، فرم تکمیل شده گواهی تعیین مختصات ملکی.
 • تکمیل فرم درخواست پذیرش و ورود به سامانه
 • ورود به قسمت تکمیل درخواست
 • ارسال مدارک به واحد ثبتی مربوطه
 • ورود دوباره به سامانه ( با استفاده از شماره ورود و کد ملی ) و وارد کردن شماره رهگیری ۲۰ رقمی از دفتر پستی.
 • دریافت شماره پرونده

شرایط اخذ سند ساختمان فاقد سند در مناطق شهری

در مناطق و اراضی شهری به منظور گرفتن سند مالکیت ، ملک مورد نظر باید در چارچوب ساختمان باشد و مساحت آن باید منطبق بر مساحت ساختمان باشد همچنین ملک باید همه امکانات خوبی برای محل زندگی مانند آب و برق و گاز را داشته باشد.

مدارک لازم جهت اخذ سند مالکیت به شرح زیر می باشد :

 • اصل سند مالکیت
 • اصل شناسنامه
 • فرم تکمیل شده گواهی
 • اصل سند مالکیت در اسناد مشاعی
 • آدرس و کدپستی ملک
 • اصل بنچاق ابتیاعی (اصل رویت و کپی ارسال می‌شود)
 • اصل خلاصه معامله (اصل خلاصه معامله ارسال می‌شود)

 

 املاک جهت اخذ سند برای املاک فاقد سند

 

قانون تعیین تکلیف ثبتی املاک فاقد سند

بر اساس ماده 2 قانون تعیین تکلیف ثبتی املاک فاقد سند ، اراضی دولتی ، عمومی ، ملی ، منابع طبیعی و موات از شمول این قانون مستثنی است. به استناد ماده 5 قانون تعیین تکلیف ثبتی املاک فاقد سند ، در صورتی که تصرفات مالکانه و بلامنازع متقاضی برای هیأت حل اختلاف محرز گردد ، مبادرت به صدور رأی خواهد بود. بر اساس تبصره 2 ماده 8 تعیین تکلیف ثبتی املاک فاقد سند ، در صورتی که اراضی مورد تقاضا در حریم شهرها باشد ، هیأت استعلاماتی را صورت می دهد. این استعلامات از وزارتخانه های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی انجام می شود.

بر اساس ماده 10  قانون ، در مورد متصرفین اراضی مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی ، موضوع اندکی تفاوت خواهد داشت. در این موارد هیأت باید نماینده تام الاختیار دستگاه صاحب زمین را دعوت یا نظر آن دستگاه را استعلام کند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری