ارزیابی اجاره بهای ملک صنعتی

در این مطلب از کارشناس رسمی دادگستری ، در نظر داریم در رابطه با ارزیابی اجاره بهای ملک صنعتی ، صحبت نماییم. در صورتی که اطلاعاتی در این خصوص ندارید و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر هستید ، مطالعه مقاله پیش رو توصیه می شود. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی اجاره بهای ملک صنعتی

 

ملک صنعتی چیست ؟

ملک و محیط صنعتی به اموالی نامیده می شود ، که عموماً شامل مکان هایی مانند انبارها ، سوله های تولید و ساختمان های چند منظوره هستند. این مکان ها معمولاً برای تحقیق و توسعه ، تولید محصول و ذخیره و توزیع کالاها استفاده می شوند. اجاره سوله و املاک صنعتی پیچیده تر از اجاره یک آپارتمان یا خانه هستند. اجاره نامه صنعتی یا تجاری فرم اجاره استاندارد ندارد. شما و مالک با یکدیگر همکاری خواهید نمود تا یک اجاره نامه مناسب برای اجاره بهای ملک صنعتی ایجاد شود که به شما امکان می دهد کسب و کار خود را در فضای صنعتی مناسب خود راه اندازی کنید. کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی اجاره بهای ملک صنعتی در این زمینه با یافتن و اجاره یک سوله یا فضای کار صنعتی می تواند به شما کمک نماید تا کسب و کار خود را به خوبی راه اندازی کنید.

املاک صنعتی بطور کلی به سه دسته تقسیم می شود :

انبار ، کارگاه تولیدی و املاک انعطاف پذیر ( مناسب برای انبار ، تولیدی و یا هر دو مورد ).

انبار : این نوع فضا برای ذخیره سازی و یا توضیع استفاده می شود.

سوله تولیدی : این نوع ملک برای تولید ، تبدیل یا مونتاژ مورد استفاده هستند.

سوله توضیع : نوع خاصی از انبار می باشد که جهت توزیع کالاها استفاده می شود.

سوله انعطاف پذیر : این فضاها جهت استفاده بعنوان یک یا چند کاربری متفاوت مناسب است. در برگیرنده هر نوع زمین یا ساختمانی که مجوز هرگونه فعالیت صنعتی اعم از تولید ، انبار و یا توزیع را خواهد داشت از قبیل کارخانجات ، تعمیرگاه ها و کارگاه های تولیدی می باشد. این نوع از املاک اکثراً در شهرک های صنعتی و یا مناطق خارج شهرها هستند. حتی اگر بر اثر گسترش شهر ، چنین ملکی داخل آن واقع شود ، معمولاً توسط دستگاههای مسئول و ذی ربط ، حکم انتقال آن به خارج شهر صادر می شود.

انواع کاربری ملک :

 1. کاربری مسکونی
 2. کاربری کشاورزی
 3. کاربری اداری – دولتی
 4. کاربری تجاری
 5. کاربری صنعتی : در برگیرنده هر نوع زمین یا ساختمانی که مجوز هرگونه فعالیت صنعتی اعم از تولید ، انبار و یا توزیع را خواهد داشت از قبیل کارخانجات ، تعمیرگاهها و کارگاههای تولیدی می باشد.این نوع از املاک اکثراً در شهرک های صنعتی و یا مناطق خارج شهرها هستند. حتی اگر بر اثر گسترش شهر ، چنین ملکی داخل آن واقع شود ، معمولاً توسط دستگاههای مسئول و ذی ربط ، حکم انتقال آن به خارج شهر صادر می شود.
 6. کاربری خدماتی
 7. کاربری معدن
 8.  کاربری ورزشی
 9. کاربری پاركینگ
 10.  کاربری حمل و نقل
 11. کاربری آموزشی
 12. -کاربری فضای سبز
 13. کاربری فرهنگی – مذهبی
 14. کاربری بهداشتی – درمانی
 15. کاربری خدمات شهری
 16. کاربری تجهیزات شهری
 17. فاقد کاربری

 

کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی اجاره بهای ملک صنعتی

 

ارزش اعیانی اجاره بهای ملک صنعتی :

هزینه‌های احداث بنا : شامل هزینه‌های طراحی و تهیه نقشه‌ برداری های اجرائی ، هزینه نظارت ، هزینه مدیریت اجرا ، هزینه تهیه مصالح و تجهیزات لازم ، هزینه تأمین ماشین‌آلات ، هزینه ژئوتکنیک جهت تعیین مشخصات زمین محل احداث بنا در پروژه‌های خاص ، هزینه دستمزد و سایر هزینه‌های متفرقه است.

در ملک های صنعتی نوع و کیفیت سازه احداثی بایستی استانداردهای مربوط به واحدها صنعتی را دارد ، در اکثر واحدهای صنعتی سالن تولید و یا مجموعه عملیات اجرایی در سوله مستقر است ، امروزه طراحی ، ساخت و اجرای سوله‌های صنعتی به نحوه مطلوبی در کشور به اجرا در خواهد آمد.

در ساخت سوله‌های صنعتی از فونداسیون و اجرای کف تا اجرا و ساخت اسکلت فلزی در دهانه‌های متفاوت و همچنین نوع سقف و مصالح بکار رفته در صورتی که مطابق استانداردهای مربوطه احداث می گردد ، شرایط تقریباً یکسانی را خواهند داشت. کف واحدهای صنعتی بایستی به‌صورت بتنی و قابلیت تحمل بارهای متحرک و ساکن مربوط به تردد و استقرار ماشین‌آلات صنعتی می باشد.

اسکلت فلزی سوله‌ها متناسب با ارتفاع و عرض دهانه سوله طراحی و ساخته می شود ، نوع مصالح بکار رفته در دیوارهای پیرامونی سوله‌ها ، نوع سقف و پوشش سطوح شیروانی و همچنین عایق‌بندی مربوطه ، سیستم نور و روشنایی صنعتی ازجمله عوامل تأثیرگذار در قیمت‌گذاری بخش اعیانی ملک صنعتی خواهد بود. کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی اجاره بهای ملک صنعتی با لحاظ همه موارد ، هزینه هر مترمربع احداث سوله را برآورد و اعلام می‌شود و هزینه سایر الحاقیات از قبیل امتیازات و انشعابات آب و برق و گاز و تلفن ، وجود تأسیسات سرمایش مانند چیلر و فن کویل ، وجود ژنراتور تأمین برق اضطراری ، دستگاه‌های امنیتی و غیره را به آن اضافه می گردد. در خصوص قیمت محوطه‌سازی و همچنین اجرای فضای سبز و حصار کشی مجموعه صنعتی نیز قیمت‌ها بایستی به‌صورت مجزا در گزارش ارزیابی اجاره بهای ملک صنعتی به تفکیک لحاظ می گردد.

 

کارشناس رسمی دادگستری ارزیابی اجاره بهای ملک صنعتی

 

عوامل تاثیرگذار در ارزیابی اجاره بهای ملک صنعتی :

 • از عوامل تاثیر گذار می توان به بازبینی کلیه عوامل و شرایط مشابه در زمان ارزیابی در بازار روز.
 • شرایط ساخت‌وسازهای ساختمانی عمرانی و فلزی با توجه به ماشین‌آلات و منصوبات صنعتی است.
 • بازبینی امتیازات و تاثیرگذار بودن آن در متعلقه برای تثبیت فعالیت با حفظ ظرفیت تولید صنعتی.
 • مشخصات و وضعیت استانداردهای ماشین‌آلات و محصولات صنعتی آن.
 • وضعیت حفاظتی و ایمنی ماشین‌آلات مورداستفاده در ملک صنعتی.
 • بازبینی گراف‌های تعمیراتی ، میانی ، اساسی و جاری ماشین‌آلات صنعتی مورد استفاده.
 • تراز مالی سالیانه در خصوص خرید تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی از عوامل تاثیرگذار می باشد.
 • برگ خریدهای خرید ، قراردادها مربوط به خرید و تأمین تجهیزات و ماشین‌آلات مربوطه به ملک صنعتی.
 • اطلاعات مربوط به پروفورماها ، برگه‌های سبز گمرکی ، ترخیص کالا ، پکینگ فهرست‌ها و قراردادهای مرتبط صنعتی یا کارخانجات.
 • قراردادهای مربوط به خدمات مهندسی ، طراحی ، نظارت ، اجرا از فاز صفر تا صد از عوامل تاثیرگذار می باشد.
 • قراردادهای مربوط به نصب ، راه‌اندازی آزمایشی و راه‌اندازی نهایی تا رسیدن به ظرفیت نرمال ملک صنعتی یا کارخانجات.
 • اطلاعات مربوط به مجوزهای تأسیس ، بهره‌برداری ، تولید محصول و همچنین پروانه‌های فعالیت مرتبط ملک صنعتی یا کارخانجات.