تایید استحکام بنا مهد کودک از کارشناس رسمی دادگستری

بنابر قوانین و دستورالعمل ‌های وزارت آموزش و پرورش ، مهد کودک ها جهت تأسیس ، تمدید و تعیین نرخ شهریه ، به تاییدیه کارشناس رسمی دادگستری در زمینه استحکام بنا نیاز دارند. این فرد که تحت عنوان کارشناس رسمی دادگستری استحکام بنا مهدکودک و کودکستان ها شناخته می شود، با انجام مراجعات و بازدیدهای مستند از ساختمان ، تجهیزات و بررسی وضعیت فنی آنها ، مسئولیت تأیید استحکام بنا و ارائه گواهی معتبر را بر عهده دارد.

 

کارشناس رسمی دادگستری استحکام بنای مهد کودک - آقای جبارزاده

 

چه مراکزی به تایید کارشناس رسمی دادگستری استحکام بنا نیاز دارند ؟

باید بدانید که علاوه بر مهدکودک و مراکز پیش دبستانی ، مدارس غیرانتفاعی ، مراکز فرهنگی و حتی خانه‌ سالمندان نیز برای تأیید استحکام بنا باید اقدامات لازم را انجام دهند . همچنین در نظر داشته باشید که در پروژه ‌های زیر اخذ برگه استحکام بنا توسط کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان الزامی است تا بتوان شروع به کار نمود :

ملک ‌های قدیمی بدون پایان ‌کار : اگر یک ساختمان قدیمی و بدون پایان ‌کار باشد نیاز به ارزیابی استحکام بنا توسط کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان وجود دارد . در واقع پایان ‌کار به مستندات و مدارکی اشاره دارد که نشان می‌ دهند که فرآیند ساخت و ساز یک ساختمان به درستی انجام شده است و با استانداردهای معتبر ساخت و ساز هماهنگ است . بدون وجود این مستندات ، معمولاً نیاز به ارزیابی و تأیید استحکام بنا وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که ساختمان از نظر فنی و ایمنی تضمین است.

تغییرات در طراحی معماری و ساختار بنا : اگر تغییراتی در طراحی معماری ساختمان صورت گیرد که شامل اضافه یا کاهش بخش ‌ها و طبقات ، تغییر کاربری یا تغییر ساختار بنایی باشد ، نیاز به برگه تایید استحکام بنا ساختمان خواهد بود.

حذف ستون و دیوار : اگر برای بازسازی و تغییر طراحی داخلی ساختمان مهد کودک ، ستون‌ ها و دیوار هایی حذف شوند ، تاییدیه کارشناس رسمی دادگستری استحکام بنا مهد کودک و کودکستان ها الزامی خواهد بود .

تغییر کاربری ساختمان : اگر کاربری یک ساختمان تغییر کند ، مانند از مسکونی به تجاری یا بلعکس تغییر یابد، اخذ برگه استحکام بنا ضروری است.

تغییر مهندس ناظر : اگر مهندس ناظر پروژه تغییر کند ، نیاز به برگه استحکام بنا برای تأیید مجدد استحکام ساختمان از طرف مهندس جدید و کارشناس رسمی دادگستری وجود دارد.

افزایش اعتبار پروانه ساخت : در صورت نیاز به افزایش اعتبار پروانه ساخت ساختمان ، نیاز به تأییدیه جدید خواهید داشت.

مدارک مورد نیاز برای ارائه به کارشناس رسمی دادگستری استحکام بنا مهد کودک

حال می خواهیم به مدارکی که باید برای دریافت برگه استحکام بنا ، به کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان ارائه دهید اشاره کنیم که شامل :

کپی سند ملک : این مدرک نشان می‌ دهد که شخص یا اشخاصی که درخواست استحکام بنا را می ‌دهند، واقعاً مالک ملک هستند و حق اقدامات مربوط به آن را دارند.

کپی مدارک شناسایی مالک ، پیمانکار رسمی یا نماینده قانونی : این مدارک شامل کپی از کارت ملی یا شناسنامه و سایر مدارک شناسایی مالک یا اشخاص مرتبط می‌ شود که نشان می ‌دهد آنها دارای حقوق قانونی برای انجام امور مرتبط با ساختمان هستند.

گواهی پیشین پایان کار ملک مورد نظر : این مدرک نشان می ‌دهد که ساختمان در گذشته توسط یک فرد معتبر به پایان کار رسیده است و مشکلات احتمالی مربوط به فرآیند ساختمانی قبلی مورد بررسی قرار گرفته است.

تصاویری از وضعیت فعلی ساختمان : این مدارک شامل تصاویری از ساختمان در وضعیت فعلی آن است که برای کارشناس مورد استفاده قرار می‌ گیرد تا بتواند وضعیت فنی و ساختاری ساختمان را بررسی کند و به تأیید استحکام بنا بپردازد.

فرم ارائه شده توسط کارشناس رسمی دادگستری استحکام بنا مهدکودک

در نظر داشته باشید که برای تهیه فرم استحکام بنای مهد کودک و پیش دبستانی لازم است موارد زیر در آنها درج شود :

  • پلاک ثبتی : شماره پلاک ثبتی که برای ملک تعیین شده است.
  • مساحت ساختمان : اندازه و مساحت ساختمان مهد کودک یا پیش دبستانی.
  • نام مالک: نام و اطلاعات مربوط به مالک یا مالکان ساختمان.
  • نوع ملک : آیا مالک ساختمان هستید یا ملک اجاره ‌ای می باشد؟
  • نشانی ملک : آدرس دقیق محل ساختمان .
  • برخورد با حریم : رعایت قوانین و مقررات مربوط به حریم خصوصی و محیطی
  • کاربری و پهنه ‌بندی زمین : مصرف اصلی ساختمان (کاربری) و منطقه‌ بندی زمین اطراف.
  • نوع سازه : ساختمان چند طبقه ‌ای می باشد .
  • تاسیسات : سیستم‌ های برقی ، گرمایشی ، سرمایشی
  • آسانسور : اگر ساختمان دارای آسانسور است باید در فرم ذکر شود.

این اطلاعات به کارشناس رسمی دادگستری استحکام بنا مهد کودک و کودکستان ها کمک می‌ کنند تا به صورت دقیق تر استحکام بنا را ارزیابی کند و فرم مناسب را تهیه کند.

 

کارشناس رسمی دادگستری استحکام بنای مهد کودک - اقای جبارزاده

جهت دانلود فرم کلیک کنید

فرم_استحکام_بنای_کارشناسان_دادگستری